Risk för köer på Götaleden i helgen
Publicerad: 11 september 2025 10:17
E45 Götaleden · Den 12-15 september stängs Gullbergstunneln i riktning mot Järntorget och trafiken leds om på lokala gator. Räkna med längre restid. Välj gärna andra vägar om du kan.
Arbeten ska utföras i Gullbergstunneln längs E45 Götaleden från fredagen den 12 september klockan 21.00 till måndagen den 15 september klockan 05.00.
Analyser visar ökade restider
Under den här perioden stängs tunneln i riktning mot Järntorget och trafiken leds om på lokala gator fram till Lilla Bommen, där du kan köra ner i Götatunneln.
Analyser från föregående helg den 5-8 september visar att restiderna i och med omledningen ökade påtagligt på lördagen klockan 10-18 med en topp runt klockan 14-15. På söndagen var det som mest ansträngt mellan klockan 11 och 14. Försök därför att undvika dessa tider.
Välj gärna andra vägar
Välj också gärna andra vägar om du inte har målpunkt i området. Detta skapar utrymme och underlättar framkomligheten för de som måste ta sig fram här.
I Trafiken.nu-appen håller du dig uppdaterad på det aktuella trafikläget, inklusive köer.
Prenumerera på Veckans trafik
Nyhetsbrevet med trafikstörningar som kan vara bra att känna till för dig som är trafikant i Göteborg. Din e-postadress sparas, men enbart för utskick från Trafiken.nu.