Res på andra sätt – slipp köerna i centrum

Centrum · Byggarbeten, evenemang och högt trafiktryck i centrum gör det svårare att ta sig fram. Göteborgs Stad uppmanar nu trafikanter att välja annat färdsätt – särskilt under juni.

Trafiken i centrala Göteborg är just nu extra påverkad av olika byggarbeten och stadutvecklingsprojekt kring Centralenområdet. Det leder till köbildning, särskilt under eftermiddagarna och framför allt vid Nordstans parkeringshus och längs Operagatan. För många trafikanter innebär det längre restider och risk för köer. 

Högt trafiktryck – välj annat färdsätt

Efter stillastående trafik och långa köer i samband med studentflak i rusningstrafik, uppmanar nu Göteborgs Stad trafikanter att välja alternativa färdsätt till centrum – särskilt under juni då trycket i trafiken väntas vara fortsatt högt.

Hur ska man då som trafikant göra för att underlätta för sig själv och andra i centrala staden? Vi ställde frågan till Robin Holmer, trafikanalytiker på Trafik Göteborg.

– Vi rekommenderar de som vill in till centrum att åka kollektivt, gå eller cykla. Måste man köra kan man parkera en hållplats bort och åka spårvagn eller buss sista biten. På så sätt kan man undvika de längsta köerna vilket underlättar ifall man har en tid att passa. Följ trafikflödet på Trafiken.nu och sök din resa i Västtrafik To Go.

Bättre framkomlighet längs Södra Sjöfarten

Under sommaren görs vissa förändringar i Centralenområdet som väntas underlätta i trafiken. Den 30 juni öppnas Södra Sjöfarten i östlig riktning, samtidigt som tillfälliga omledningar vid Bergslagsgatan och cirkulationsplatsen norr om Nils Ericsonsterminalen tas bort. 

Mer om trafiksituationen i centrum finns på Göteborgs Stads hemisda länk hittar du under rubriken "Mer information".