Tågtrafiken mellan Göteborg och Mölndal påverkas i sommar

Kollektivtrafik · Den 9 juni-20 augusti är det stor påverkan på tågtrafiken mellan Göteborg och Mölndal. Resenärer hänvisas till spårvagn eller ersättningsbuss delar av perioden. Räkna med längre restider!

I sommar, den 9 juni-20 augusti, utför Västlänken järnvägsarbeten i Almedal som påverkar tågtrafiken mellan Göteborg och Mölndal samt mellan Göteborg och Mölnlycke.

Tågtrafiken stängs av helt eller delvis vid flera tillfällen under perioden. Du som reser hänvisas då till ersättningstrafik och får räkna med längre restider och extra byten. Sök din resa i förväg, antingen i Västtrafiks app To Go eller kontakta ditt tågbolag.

Så reser du istället

När ett spår är avstängt går tågen i 30-minuterstrafik mellan Göteborg och Mölndal. När det är helavstängt på sträckan hänvisas resenärer med Västtågen och Öresundstågen till spårvagnslinje 2 och 4, som förstärks med fler avgångar.

Öresundstågen sätter även in ersättningsbussar mellan Göteborg och stationer söderut.

Resenärer mellan Göteborg och Mölnlycke hänvisas till övrig ordinarie kollektivtrafik på sträckan.

SJ-tågen mellan Göteborg och Malmö kör andra vägar och/eller ersätts med buss på delar av sträckan.

Perioder med helavstängda spår:

  • 9–10 juni
  • 21 juni–6 juli
  • 1–3 augusti
  • 19–20 augusti

Perioder med ett spår avstängt:

  • 11–20 juni
  • 7–31 juli
  • 4–18 augusti

Fler resenärer på spårvagnarna

Eftersom fler resenärer än vanligt behöver göra byten i Mölndal kommer informatörer att finnas på plats för att hjälpa till. Tänk också på att det blir mer folk i kollektivtrafiken mellan Göteborg och Mölndal, så res i god tid.

Begränsade resor med cykel

Av utrymmesskäl går det inte att ta med cykel ombord på Västtågen eller Öresundstågen under vissa delar av perioden. Det är inte heller möjligt att ha med cykel ombord på spårvagns- och ersättningstrafiken (mer information om datum för detta hittar du på Västtrafiks hemsida, se länk under "Mer information").

Du som vill fortsätta din resa från Mölndal på cykel har möjlighet att hyra cyklar av Styr & Ställ vid Mölndal station.

Bussar ersätter mellan Kungsbacka och Falkenberg

Samtidigt som Trafikverket arbetar med spåren i Almedal görs även de sista momenten med den nya tågtunneln i Varberg. Det innebär att tågtrafiken genom Varberg stängs av den 9 juni-13 juli. Det påverkar även tågtrafiken mellan Falkenberg och Kungsbacka, där resenärer hänvisas till ersättningsbuss.

Tunneln och det nya dubbelspåret i Varberg öppnar för tågtrafik den 14 juli.

Under rubriken "Mer information" hittar du länkar till Trafikverkets och Västtrafiks information om tågstoppet.