Högersväng mot Järntorget öppnar igen

Järntorgsmotet · Från den 13 november öppnar högersvängen från Oscarsleden mot Järntorget igen. Men det är fortfarande mycket begränsad framkomlighet på avfarten i Järntorgsmotet.

I området runt Järntorget är det just nu stor påverkan på trafiken på grund av flera pågående arbeten. För ungefär en månad sedan stängdes högersvängen från Oscarsleden mot Järntorget i Järntorgsmotet. Sedan dess har trafiken mot Järntorget letts om via rondellen på Järnvågsgatan.

Anledningen är att hållplats Järnvågen håller på att byggas om, vilket innebär olika begränsningar för trafiken på avfarten från Oscarsleden i Järntorgsmotet.

Nu har arbetet kommit så långt att möjligheten att svänga höger mot Järntorget öppnar från den 13 november. Därmed slipper trafiken omledningen via rondellen. Däremot kommer det fortfarande att vara mycket begränsad framkomlighet på avfarten, där all trafik får samsas i ett körfält.

Samtidigt är det också begränsningar för trafiken i motsatt riktning, på påfarten till Oscarsleden. Räkna därför med tät trafik och köer i området, särskilt under rusningstid.

Karta visar att högersvängen mot Järntorget öppnar