Få koll på sommarens trafikhändelser
Publicerad: 13 juni 2025 08:29
Sommartrafik · I sommar pågår flera större väg- och banarbeten i Göteborgsområdet som kan påverka hur du tar dig fram. Se till att hålla dig uppdaterad så att du kan göra smarta val inför din resa.
Ska du ut och köra i Göteborgstrafiken i sommar? Oavsett om du är van pendlare i området eller om du är mer av en semestertrafikant kan det vara bra att ha koll på de större väg- och banarbetena som pågår i Göteborgsområdet.
Var förberedd och visa hänsyn i trafiken
Som bilist kan du behöva vara beredd på köer, hastighetssänkningar och att du får köra andra vägar än du brukar. Därmed kan resan ta längre tid än vanligt, så var ute i god tid och planera din resa i förväg. Ett tips är att kolla i Trafiken.nu-appen före avresa – på så sätt ser du var störningarna är just nu.
Dessutom är det såklart alltid viktigt att ta det lugnt, hålla avstånd och respektera hastigheten. Allt för att visa hänsyn till de som arbetar på vägen men också till dina medtrafikanter.
Informationen nedan är endast övergripande och fler detaljer om respektive händelse kan du redan nu hitta på Trafiken.nu eller i kommande nyheter.
Södra Sjöfarten öppnar österut
Den 30 juni öppnar Södra Sjöfarten i Centralenområdet helt igen. Därmed slipper bil- och busstrafiken köra omvägen via den tillfälliga Bergslagsgatan. Störst skillnad blir det för trafiken från Operan mot Hisingsbron som inte längre måste åka och vända i Stationsmotet. I samband med detta stängs Bergslagsgatan för trafik.
All trafik påverkas på Örgrytevägen
Ledningsarbeten fortsätter på Örgrytevägen i höjd med Svenska Mässan över sommaren. Detta innebär att trafiken påverkas på olika sätt i etapper. Räkna med köer och längre restider! Gång- och cykelbananorna stängs periodvis och trafiken leds då om med hjälp av skyltning. Den 14 juli–4 augusti går ingen spårvagnstrafik mellan Korsvägen och Liseberg och bussarna kör andra vägar. Sök din resa i appen Västtrafik To Go för mer information.
Flera arbeten längs E20
Den 16 juni-slutet av juli pågår arbeten med mitträcken på E20 mellan Alingsås och Västra Bodarna. Endast ett körfält är öppet i varje riktning och hastigheten sänks. Samtidigt är det nedsatt hastighet för trafiken i båda riktningar mellan Ingared och Tollered, där trafiken går dubbelriktad med ett körfält öppet i varje riktning. Detta gäller fram till den 7 juli. I höjd med Lerum är det även sänkt hastighet för trafiken mot Göteborg. Räkna med att din resa kan ta längre tid än vanligt på grund av detta.
Fram till den 6 juli påverkas även E20-trafiken mellan Hulanmotet och Jonseredsmotet av beläggningsarbeten nattetid. Trafiken går dubbelriktad och sänkt hastighet gäller, även dagtid. Periodvis stängs även av- och påfarter vid de olika trafikplatserna. Då leds trafiken om, följ skyltning och räkna med längre restider.
Beläggningsarbeten längs väg 40, E6 och E45
Under sommaren sker också beläggningsarbeten på flera sträckor. Arbetena är väderberoende och kan därför starta eller skjutas upp med kort varsel. Vissa arbeten görs nattetid medan andra påverkar trafiken även dagtid. Trafiken kan påverkas på olika sätt, till exempel genom nedsatt hastighet eller omledning. Du kan hålla dig uppdaterad via Trafikverkets väginformationskarta, länk finns under "Relaterade länkar".
Dessa sträckor berörs:
Väg 40: Grönkullen-Grandalen, Ryamotet-Grandalsmotet, Ryamotet-Landvettermotet
E6: Kållered-Sandsjöbacka, Kungsbacka-Fjärås
E45: Surte-Södra Agnesberg, Lärje-Agnesberg
Trafiken i Munkebäcksmotet leds om
Pågående arbeten med broarna i Munkebäcksmotet längs E20 påverkar bil- och busstrafiken. Den östra delen av cirkulationen är avstängd fram till den 20 augusti och en del av trafiken leds om via Torpamotet. Följ skyltning och räkna med längre restid. Gående och cyklister kommer fram via en tillfällig gång- och cykelbana.
Stor trafikpåverkan i Kallebäcksmotet
Sedan april är det stor påverkan på trafiken vid Kallebäcksmotet på grund av att avfarten från E6 söderut mot Sankt Sigfrids Plan och Kallebäck/Mölndal N är avstängd. Dessutom är endast ett körfält öppet på avfarten mot väg 40. Trafiken som ska från E6 söderut mot Kallebäck eller Mölndal får köra vidare på E6 och vända i Lackarebäcksmotet. Detta innebär större risk för köer i båda riktningar på E6 mellan Kallebäcksmotet och Lackarebäcksmotet. Enstaka nätter stängs hela avfarten från E6 söderut mot väg 40 och då leds även den trafiken om via Lackarebäcksmotet.
Götatunnelns av- och påfarter vid Järntorget är avstängda
Sedan förra sommaren är av- och påfarterna till och från Götatunneln vid Järntorgsmotet avstängda på grund av arbete med överdäckning. Trafiken leds istället om via Fiskhamnsmotet och lokala gator. Trafiken till Danmarksterminalen hänvisas till Fiskhamnsmotet och trafiken från Danmarksterminalen leds västerut på Oscarsleden vid Fiskhamnsmotet, där man får köra vidare till något av nästkommande mot om man vill vända.
Spårvägsbygge påverkar trafiken på Lindholmen
På Lindholmen pågår bygget av en ny spårväg och citybussgata mellan Lindholmen och Frihamnen. I Lindholmsallén samsas buss- och biltrafiken i samma körfält, vilket stundtals orsakar köer. I takt med att den nya spårvägen börjar bli färdig blir också framkomligheten i området bättre. Den nya spårvägen och citybussgatan är klar vid årsskiftet 2025-2026.
Trafik vid Sahlgrenska påverkas
Rivning av fastigheter vid Sahlgrenska påverkar trafiken på Per Dubbsgatan i höjd med huvudentrén i riktning mot Wavrinskys plats. Detta innebär att bil- och kollektivtrafiken får samsas i ett körfält. Gång- och cykelbanan har en tillfällig sträckning med begränsad framkomlighet.
Flera tågstopp mellan Göteborg och Mölndal
Fram till den 20 augusti pågår banarbeten i Almedal som gör att tågtrafiken är helt eller delvis avstängd vid flera tillfällen på sträckan Göteborg-Mölndal samt Göteborg-Mölnlycke. Resenärer mellan Göteborg och Mölndal hänvisas till spårvagnstrafiken eller i vissa fall ersättningsbuss. Resenärer mellan Göteborg och Mölnlycke hänvisas till övrig kollektivtrafik. Räkna med extra byten och längre restider. För mer info om din resa kan du använda appen Västtrafik To Go eller kontakta ditt tågbolag.
Banarbetet på Västra Stambanan fortsätter den 14 juli
Den 9 juni-13 juli är det paus i det pågående banarbetet på Västra Stambanan då den första etappen är klar. Under den här perioden går tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås enligt normal tidtabell igen. Den 14 juli inleds nästa etapp av banarbetet. Då påverkas tågtrafiken på liknande sätt som under våren, med färre tågavgångar som ersätts av buss mellan Göteborg och Lerum/Alingsås. Dessutom är Jonsereds station och Aspedalens station indragna. Kom ihåg att det inte är möjligt att ta med sig cykel ombord på ersättningsbussarna. Den här etappen pågår fram till den 13 december.
Prenumerera på Veckans trafik
Nyhetsbrevet med trafikstörningar som kan vara bra att känna till för dig som är trafikant i Göteborg. Din e-postadress sparas, men enbart för utskick från Trafiken.nu.