Paus i banarbetet Göteborg-Alingsås
Publicerad: 11 december 2025 10:11
Tågtrafik · Den 12-14 december är tågtrafiken avstängd mellan Göteborg och Alingsås. Därefter pausas banarbetet på sträckan och tågtrafiken går enligt normal tidtabell fram till den 2 januari.
Sedan januari 2025 pågår ett större banarbete längs Västra stambanan som har påverkat tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås under hela året. För resenärer har det inneburit förändrade tidtabeller och att många tågavgångar har ställts in och ersatts med buss. Vissa helger har tågtrafiken varit helt avstängd.
Den 12-14 december sker årets sista helgavstängning mellan Göteborg och Alingsås. Då är all tågtrafik ersatt med buss från fredagen klockan 22.00 till söndagen klockan 14.00. Räkna med längre restider och sök din resa i appen Västtrafik To Go för mer information.
Full tågtrafik över jul och nyår
Banarbetet utförs i etapper och efter helgavstängningen är delsträckan Partille-Lerum klar. För att underlätta för julresenärerna pausas arbetet fram till den 2 januari. Under pausen körs pendeltågen enligt normal tidtabell med avgångar två gånger i timmen i båda riktningar mellan Göteborg och Alingsås. Jonsereds station trafikeras en gång i timmen medan Aspedalen och Sävenäs station förblir indragna.
Den 15 december-2 januari är det även tillåtet att ta med cykel ombord på samtliga avgångar från Alingsås till Göteborg.
Färre tågavgångar Lerum-Alingsås
Kvällen den 2 januari startar nästa etapp mellan Lerum och Floda. Det innebär att tågtrafiken påverkas igen genom ny tidtabell och färre avgångar, särskilt mellan Lerum och Alingsås där många resor ersätts med buss.
Även under 2026 väntar ett flertal helger med avstängd tågtrafik på hela sträckan mellan Göteborg och Alingsås. Det första tillfället sker den 2-4 januari.
Prenumerera på Veckans trafik
Nyhetsbrevet med trafikstörningar som kan vara bra att känna till för dig som är trafikant i Göteborg. Din e-postadress sparas, men enbart för utskick från Trafiken.nu.