Älvsborgsbron får ny belysning
Publicerad: 14 januari 2022 09:49
Älvsborgsbron · Nätterna 16-21 januari ska ny belysning på plats på Älvsborgsbron, vilket innebär att endast ett körfält är öppet i vardera riktningen över bron mellan klockan 19.00 och 05.00.
Älvsborgsbrons sex körfält ska lysas upp och nya belysningsstolpar med armaturer ska placeras i mitten på bron mellan körriktningarna.
Arbetet väntas utföras 16 januari-21 januari kvälls- och nattetid mellan klockan 19.00 och 05.00.
Under tiden som arbete utförs kommer endast ett körfält i vardera riktningen att vara öppen för trafik över bron. Detta beror på att arbetet kräver en större arbetsyta och det kan även förekomma kortare stopp i trafiken på några minuter, mellan klockan 01.00 och 05.00, när nya belysningsstolpar lyfts på plats.
Räkna med längre restid över bron.
Gång- och cykeltrafiken över Älvsborgsbron ska kunna ta sig fram som vanligt under pågående arbete.
Prenumerera på Veckans trafik
Nyhetsbrevet med trafikstörningar som kan vara bra att känna till för dig som är trafikant i Göteborg. Din e-postadress sparas, men enbart för utskick från Trafiken.nu.