Se upp för lövhalka

Trafik · När nedfallna höstlöv samlas på spår och gång- och cykelbanor ökar risken för lövhalka. Halkan gör det svårare för spårvagnar att stanna, så spring aldrig ut framför en spårvagn i rörelse.

Under hösten kan nedfallna löv ställa till det för trafikanter i form av halka. Lövhalka uppstår när fuktiga löv mosas mot spårvägen eller marken. Då frigörs ämnen ur löven som gör att det blir ovanligt halt.  

Längre bromssträckor

För tåg- och spårvagnstrafiken innebär halkan att det kan ta längre tid att bromsa. Därför är det extra viktigt att du som rör dig ute i trafiken inte springer ut framför en spårvagn i rörelse.

På vissa sträckor påverkas spårvagnstrafiken mer av detta och för att inte bromssträckan ska bli alltför lång kan spårvagnsföraren behöva köra långsammare. Det kan i sin tur leda till förseningar och längre restider i kollektivtrafiken.

Ta det lugnt på cykelbanan

Även cyklister och gående kan råka ut för olyckor på grund av lövhalka. Det kan vara svårt att se om det är halt så anpassa hastigheten efter underlaget när du är ute och går eller cyklar. Och var extra försiktig i kurvor och vid inbromsningar.

Så höststädas Göteborgs gator

Göteborgs Stad prioriterar att ta bort nedfallna löv på gator, cykelvägar och gångbanor där det rör sig mycket folk och där det är många träd. Det ska vara klart senast den 1 december om det inte hunnit komma snö och vinterväder innan dess. Under rubriken ”Mer information” kan du läsa mer om hur stadens gator städas och vart du kan vända dig om du har en fråga eller synpunkt om stadens gång- och cykelbanor, gator och torg.