Arbete på Älvsborgsbron byter sida

Älvsborgsbron · Den 1 oktober sker sidbyte för gående och cyklister på Älvsborgsbron. Då stängs den västra gång- och cykelbanan och den östra öppnar igen efter att ha varit stängd en tid.

Sedan början av maj har den östra gång- och cykelbanan, närmast staden, över Älvsborgsbron varit avstängd på grund av målningsarbeten. Det innebär att gång- och cykeltrafiken går dubbelriktad på den västra.

Den 1 oktober sker ett sidbyte då arbetet med att måla om bron fortsätter. Då stängs istället den västra gång- och cykelbanan, ut mot havet, och gång- och cykeltrafiken dubbelriktas på den östra.

Ta det extra försiktigt och tänk på att anpassa farten och visa hänsyn till mötande trafik.  

Denna avstängning planeras att pågå fram till den 30 november och därefter är det åter full framkomlighet för gående och cyklister över bron.  

Sedan tidigare hänvisas all gång- och cykeltrafik på Hisingssidan via Flemingsgatan mellan Älvsborgsbron och Ivarsbergsmotet. Detta gäller fram till den 31 december.

Du kan läsa mer om pågående underhållsarbeten på Älvsborgsbron under rubriken ”Mer information.”