Trafiksignaler släcks vid Annedalsmotet
Publicerad:
Annedalsmotet · Den 1-12 april släcks trafiksignaler på Per Dubbsgatan i Annedalsmotet. Var därför extra uppmärksam på dina medtrafikanter om du rör dig i området!
Vid Annedalsmotet är det just nu begränsad framkomlighet på grund av pågående arbeten. Nu sker en tillfällig förändring som gör att du som tar dig fram i området, oavsett trafikslag, behöver vara extra uppmärksam på dina medtrafikanter.
Från den 1 till 12 april släcks trafiksignalerna på Per Dubbsgatan vid Annedalsmotet, i höjd med Annedalskyrkan. Det påverkar alla trafikslag så ta det försiktigt när du passerar området. Gång- och cykelpassagerna över Per Dubbsgatan kommer i samband med detta att ersättas med övergångsställen. Att signalerna släcks beror på att man ska koppla in nya signalanläggningar.
Under perioden sker också asfalteringsarbeten i området som gör att buss- och biltrafik under vissa tider får samsas i samma körfält i höjd med Annedalskyrkan. Den 10-13 april är hållplats Annedalskyrkan indragen. Åker du kollektivt kan du hålla dig uppdaterad om din resa i appen Västtrafik To Go.
Prenumerera på Veckans trafik
Nyhetsbrevet med trafikstörningar som kan vara bra att känna till för dig som är trafikant i Göteborg. Din e-postadress sparas, men enbart för utskick från Trafiken.nu.