Begränsningar förbi busshållplatser på Lindholmen

Lindholmen · Den 17 augusti-18 september pågår arbeten vid hållplatserna på Andromedagatan och Polstjärnegatan på Lindholmen, vilket innebär att det blir begränsad framkomlighet.

Nu ska arbeten utföras på busshållplatserna vid Andromedagatan och Polstjärnegatan på Lindholmen för att göra hållplatslägena permanenta. Detta sker i etapper från den 17 augusti till den 18 september och påverkar trafiken på olika sätt.

Karta som visar att arbeten ska ske vid hållplatserna på Polstjärnegatan och Adromedagatan på Lindholmen.

Framförallt handlar det om begränsad framkomlighet förbi arbetsområdena. Dels kan körfält smalnas av, dels kan körfält stängas och det blir växelvis trafik med flaggvakt. Hållplatserna kommer dock att trafikeras som normalt, men bussarna kan tidvis få svårare att ta sig fram. Sök i appen Västtrafik To Go för att se eventuella förseningar.

Även gång- och cykeltrafiken påverkas genom begränsad framkomlighet då en ny gång- och cykelbana ska byggas längs Polstjärnegatan. Följ anvisningar på plats.