Nattarbete stänger Angeredsbron
Publicerad:
Angeredsbron · Natten den 28-29 april stängs Angeredsbron och Gårdstenstunneln för biltrafik i båda riktningar. Trafiken leds om – räkna med längre restid då det blir en omväg.
På grund av underhållsarbeten stängs Angeredsbron och Gårdstenstunneln för biltrafik i båda riktningar natten den 28-29 april mellan klockan 22.00 och 05.00.
Under dessa timmar hänvisas bilister till andra älvförbindelser, till exempel Marieholmstunneln eller Jordfallsbron. Detta innebär en lång omväg och du som trafikant får räkna med längre restider. Planera din resa och var ute i god tid.
Kollektivtrafiken och utryckningsfordon släpps förbi arbetet vid behov med hjälp av lots. Gång- och cykelvägen hålls öppen, men ta det försiktigt när du passerar arbetsfordonen.
Prenumerera på Veckans trafik
Nyhetsbrevet med trafikstörningar som kan vara bra att känna till för dig som är trafikant i Göteborg. Din e-postadress sparas, men enbart för utskick från Trafiken.nu.